Kuidas alustada investeerimisega

„Milleks mulle investeerimise-teadmised, kui iga kuu enne palgapäeva on raha otsas ja konto tühi?“ Kas ka sina oled vahel nii mõelnud? Soovime siinkohal kummutada mõned müüdid ja julgustada sind raha kõrvale panema ja seda investeerima.

Alustada tasub pere finantsseisu analüüsimisest. Kuhu täpselt raha kulub? Pere raha-asju võiks vaadata kui üht väikest ettevõtet ning eesmärk võiks olla see, et raha tuleb sisse rohkem kui läheb välja.

Kuidas alustada investeerimisega

Alusta väikeste sammudega

Esmalt koosta pere-eelarve ja pane paika kogumise eesmärk. Alustuseks võid koguda näiteks säästupuhvrit, et ootamatuste korral hakkama saada. Kuigi esialgu võib investeerimisega seotud maailm keeruline tunduda, algab kõik esimesest väiksest sammust. Esialgu piisab isegi sellest, kui saad iga kuu kõrvale panna 10 eurot. Lisades oma kogumishoiusele pidevalt väikesi summasid, koguneb lõpuks arvestatav summa kokku.

Investeerimise idee on selles, et sul on raha, mida sa ära ei kuluta, ja mis loob sulle juurde uut raha. Kui soovid osta pesumasinat või minna reisile, siis selleks on hea eraldi raha säästa, mitte investeeringu kallale minna.

Millised on kulud?

Väikeste summadega alustamisel tuleb kindlasti tähelepanu pöörata kuludele, mis investeeringuga kaasnevad. Mõnel pool küsitakse investeerimisel fikseeritud miinimumtasu. Kui näiteks soovid investeerida 100 eurot ja kulud on 10 eurot, oled juba kohe kaotanud 10% tootlusest.

Siinkohal on hea märkida, et Kambja HLÜ-s on hoiuse avamine ja sinna rahapaigutuste tegemine täiesti tasuta.

Tähele tuleb panna ka maksudega seonduvat. Kui kasutada investeerimiskontot, siis saad edasi lükata investeeringutelt saadud tulu maksustamist. Nii on võimalik saadud tulu edasi investeerida ilma, et kohe peaks makse maksma hakkama.

Summa, aeg ja tootlus

Need kolm on investeerimise juures kõige olulisemad komponendid. Summa on rahahulk, mida saad investeerida. Aeg tähendab perioodi, kui pikalt su raha investeeringuna „kinni“ on. Tootlust väljendatakse protsendina, mis näitab, kui palju su investeering teenib. Kui sul on kogunenud investeerimiseks juba suurem summa, soovitavad eksperdid kasutada näiteks indeksfonde, ühisrahastust või pensioni III sammast. Samuti soovitatakse investeeringuid hajutada ja mitte panna kõike ühele kaardile. Ka kinnisvaraga alustamine ei nõua alati suuri summasid. Näiteks võib tühjalt seisva kinnisvara välja üürida ja saadud tulu investeerida.

Kogumishoiuste info