Mis on hüpoteek?

Põhjalik ülevaade kinnisasja pantimise tähendusest ja protsessist

Hüpoteek on kinnisvaratehingutes oluline mõiste, eriti laenude tagatisena. See võimaldab laenuandjal saada kindlustunde, et laenatud summa on kaitstud, samal ajal kui laenuvõtja säilitab kinnisvara omandiõiguse. Käesolevas artiklis käsitleme hüpoteegi olemust, seadmise protsessi, seonduvaid kulusid ning selle mõju kinnisvaratehingutele.

Mis on hüpoteek

Mis on hüpoteek?

Hüpoteek on kinnisasja – näiteks korteri või maja – pant, mis seatakse laenu tagatiseks. Kui laenuvõtja ei suuda laenu tagasi maksta, on laenuandjal õigus tagatisena olev kinnisasi müüa, et katta tekkinud võlgnevus.
Isikut või asutust, kelle kasuks hüpoteek on seatud, nimetatakse hüpoteegipidajaks. Hüpoteek annab laenuandjale kindlustunde, et laenatud raha on kaitstud, samal ajal kui laenuvõtja saab jätkuvalt kasutada kinnisvara.


Hüpoteegi seadmise protsess

1. Notari poole pöördumine
Hüpoteegi seadmine on juriidiline toiming, mis nõuab notari osalust. Notar koostab vastava lepingu ja korraldab selle tõestamise.

2. Kanne kinnistusraamatusse
Pärast lepingu sõlmimist tehakse hüpoteegi kohta kanne kinnistusraamatusse. Seal märgitakse hüpoteegipidaja ning hüpoteegi rahaline suurus ehk hüpoteegisumma.

3. Notari tasud ja riigilõivud
Hüpoteegi seadmine toob kaasa notari tasu ja riigilõivu, mis sõltuvad tehingu väärtusest. Tavapäraselt arvestatakse notari tasu tehinguväärtuse alusel, kusjuures hüpoteegi seadmisel loetakse selleks 2/3 hüpoteegi summast. Riigilõivu suurus sõltub samuti tehingu iseloomust ja väärtusest. Tasude kohta täpsemalt on võimalik lugeda notar.ee kodulehelt.


Hüpoteegi mõju kinnisvaratehingutele

Kinnisvara müük
Hüpoteegi olemasolu ei takista kinnisvara müümist. Siiski jääb hüpoteek kehtima ka pärast omandiõiguse üleminekut, välja arvatud juhul, kui pooled on kokku leppinud selle kustutamises või üleviimises uuele omanikule. Seetõttu on müügitehingu käigus oluline selgitada, kas:
– hüpoteek kustutatakse,
– see jääb kehtima,
– või seatakse uus hüpoteek.

Laenu suurendamine
Kui laenuvõtja on osa laenust juba tagasi maksnud ja kinnistusraamatusse kantud hüpoteegisumma võimaldab, võib sama hüpoteegipidaja anda täiendavat laenu.

Laenu tagasimaksmine ja hüpoteegi kustutamine
Laenu täielik tagasimaksmine ei tähenda automaatselt hüpoteegi kustutamist. Hüpoteek lõpeb alles siis, kui see kustutatakse kinnistusraamatust. Kui hüpoteek on küll sisuliselt muutunud kehtetuks, kuid formaalselt kehtib edasi, võib seda kasutada uue laenu tagatiseks.


Notari roll hüpoteegi seadmise ja kustutamise protsessis

Hüpoteegi seadmine
Notar koostab ja tõestab hüpoteegi seadmise lepingu ning korraldab selle kandmise kinnistusraamatusse. Tasu notari teenuse eest sõltub tehingu väärtusest ja on reguleeritud notari tasu seadusega.

Hüpoteegi kustutamine
Pärast laenu täielikku tagasimaksmist tuleb hüpoteegi kustutamiseks esitada notarile avaldus. Notar vormistab seejärel kande kinnistusraamatus. Ka selle toimingu eest tuleb tasuda nii notari tasu kui ka riigilõiv.


Kokkuvõte

Hüpoteek on oluline vahend kinnisvaratehingutes, mis tagab laenuandjale kindlustunde ning annab laenuvõtjale võimaluse kasutada kinnisvara. Hüpoteegi seadmine ja kustutamine on juriidilised toimingud, mis nõuavad notari osalust ning toovad kaasa kulusid. Seetõttu on oluline mõista hüpoteegi olemust, seadmise protsessi ja selle mõju kinnisvaratehingutele, et langetada teadlikke otsuseid ja vältida probleeme tulevikus.

Täpsemalt hüpoteegilaenude kohta on võimalik lugeda siit.